Balans bieli ustawienia zaawansowane

Kiedy niecały rok temu poruszałam na blogu kwestię związaną z balansem bieli nie sądziłam że temat wciągnie mnie tak mocno. Pewnie dlatego że jestem bardzo uparta i jak raz postanowię że się czegoś nauczę to choćby nie wiem co, ale dopnę swego.

Posiadam system nikona i mocno zastanowił mnie fakt, że kiedy ustawiam balans bieli na określoną wartość, to w czasie wywoływania pliku z formatu RAW wartość ta znacząco odbiega od tego co ustawiłam na wyjściu z puszki.

Dla przykładu wrzucę wam dwa zdjęcia, które zrobiłam na wybranych przez siebie ustawieniach 5000K i 5500K. Po zgraniu ich i zapisaniu do formatu JPG otrzymałam adekwatnie 4850 K i 5400K. Zaskakujące prawda? Różnica jest o kilka stopni niżej od wskazanej i zatwierdzonej przeze mnie wartości. Poniżej macie obydwa zdjęcia z adekwatnym umieszczonym przeze mnie podpisem. Może właśnie dlatego fotografowie ustawiają nieco wyższe wartości by zdjęcie było idealne (oczywiście jeśli nie mają szarej karty).



Szukam idealnego ustawienia balansu bieli dla moich zdjęć odkąd pracuje nad swoim presetem. I powiem wam, że naprawdę sama nie wiem czy dane wartości są zadowalające. Zdjęcia zrobione były przy zgaszonym oknie w kuchni, około godziny 16.15, więc mogę śmiało powiedzieć że przy zwykłej styczniowej szarówce.

Ustawiany balans bieli ma to do siebie że im wyżej rosną stopnie Kelwinów tym w naszych zdjęciach mamy więcej koloru żółtego. Im wartości są niższe, tym chłodniej.

Zastanawia mnie również fakt że przy podawaniu wartości stopnia temperatury wartości te są podawane w różny sposób. Po głębszej analizie na pierwszy rzut oka wydaje się że poniższe zdjęcie znalezione w sieci powinno mieć odwrotną skale - nic bardziej mylnego! Choć temperatura moim zdaniem 1000-2000K to bardzo chłodny zimny odcień :) ale z światłem pomarańczowej żarówki zrównoważy się do normalnego poziomu? Oczywiście że tak! Żeby to sprawdzić muszę zrobić zdjęcie o zbyt pomarańczowej kolorystyce lub wykorzystać te, które robiłam wewnątrz jakiegoś budynku.


Poniżej przedstawiam wam kolejne przykładowe zestawienie związane z balansem bieli. Link do strony znajdziecie pod obrazkiem.


www.diajo.pl, balans-bieli
Moje własne wnioski są następujące. Każdy kto robi zdjęcia musi znaleźć swój własny balans bieli dla swoich zdjęć. Jedni wolą chłodną kolorystykę, drudzy cieplejszą. Sama szukam złotego środka pomiędzy temperaturami i mam wrażenie że jestem coraz bliżej wielkiego odkrycia. Jeśli jesteście ciekawi, to nie posiadam jeszcze swojej szarek karty, ani nie zamierzam jej kupić. Właśnie z powyższych względów.


Niestety żeby faktycznie zrozumieć balans bieli trzeba przetestować go na własnej skórze, więc nie ma róży bez kolców. Nie da się go zrozumieć, kiedy tylko patrzymy na te piękne pomarańczowo -biało - niebieskie wykresy i wartości jakie są im przyporządkowane. Sama się o tym przekonałam na własnej skórze, przy kilku nieudanych próbach zrobienia zdjęć wewnątrz budynku czy przy bardzo zimowej scenerii lub kiedy fotografuję swoją córkę.

WAŻNE INFORMACJE

Cieplejsza lub zimniejsza kolorystyka to nie balans bieli. To nasycenia, barwa i luminacja (jasność) naszych barw, które według wartości przypisywane są przy wybraniu odpowiedniej skali kelwinów. Jeśli chcemy by zdjęcie było w brązowej tonacji, to nie możemy na siłę zmieniać balansu bieli, podkręcać żółcienie i pomarańcze, bo wyjdzie nam z tego małe oszustwo i zdjęcie w odbiorze nie będzie wyglądało jak to, kiedy zaaranżujemy sesję w brązowych tonach. Nie da się nie mieć ciastka i zjeść ciastko jednocześnie.



Balans bieli jest po to by nasze kolory wyglądały na zdjęciu poprawnie, tak jak widzi je ludzkie oko, a nie aparat.




Powyższe zdjęcia są zrobione w różnych balansach bieli i powiem szczerze że bardziej skłaniam się ciągle do cieplejszej kolorystyki. Zimniejsza jest troszkę bardziej naturalna, ale chyba mniej przyjemna w odbiorze. Koniecznie dajcie znać jaka kolorystyka wam bardziej przypada do gustu.

LINKI
Balans bieli dla początkujących

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instagram i sekwencja slajdów

Affinity photo - zmiana koloru ot tak!

Obiektyw 18-105 mm f3.5-5.6