Flatlay, 2021

Od kilku lat, co roku właśnie w listopadzie robię projekt typu flatlay. Wpierw były to detale związane z człowiekiem, potem detale zimowe, a potem świąteczno-zimowe flatlay. 


Dla tych co nie wiedzą flatlay to nie tylko kompozycje płaskie. Mogą również zawierać elementy przestrzenne. Tematem przewodnim są to poukładane w określony sposób elementy, a ich popularność nadal nie maleje. 

Oczywiście jeśli chodzi o tła to można wykorzystać pod nie dosłownie wszystko, od starych prześcieradeł po przefarbowane tła, swetry czy chusty. Nada się dosłownie wszystko, nawet stare przemalowane płyty MDF. Warto więc nie wyrzucać starych mebli całkowicie na śmietnik. Można oczywiście zakupić tła bardziej profesjonalne typu winyl. Jedno z nich stare dechy widoczne jest na zdjęciu powyżej. Jednak przy tłach winylowych musicie wiedzieć kilka rzeczy. Tło winylowe najlepiej zamawiać w kawałku 100x70 lub 100x100 cm ponieważ i tak płacicie za wydruk z jednego metra kwadratowego. Ja mam swoje w kawałku właśnie 100x70. 


Tło takie nie jest bez wad i mimo że jest powlekane - odbija światło. Ciemne deski w zależności od koloru odbijają światło w czerwone tony. Co widzicie na zdjęciu (specjalnie zrobiłam zdjęcie od tej drugiej strony). 


Tu powyżej - tego odbicia już nie ma. Ale da się do tego przyzwyczaić. Co jeszcze jeśli chodzi o flatlay? Na pewno to że są to zdjęcia które można w dowolny i przeróżny sposób ustawiać na tyle - na ile starczy nam cierpliwości i sił. Są to zdjęcia aranżowane i ustawiane. A to oznacza, że kiedy widzicie kilka przykładowych zdjęć w tej kategorii to uwierzcie lub nie - ktoś zrobił ponad 500 różnych opcji by wybrać tą jedną najlepszą.

W zdjęciach ustawianych zawsze można wypracować najlepszy efekt, wszystko zależy tylko od cierpliwości i nakładu czasu jaki chcemy na to poświęcić. 

A to zdjęcie z 2020 roku, które dopiero teraz doczekało się obróbki wszystkich kadrów. 


A i dla tych co marzą o zdjęciach z foremkami do pierników. Te widoczne na zdjęciu to foremki metalowe powleczone czerwonym kolorem. Niestety mimo że zakupiłam je w DUKA, to czerwony barwnik po prostu się od nich odkleja, stracił kolor i jednym słowem w tym roku bedzie wymiana. Ale na 100% najwartościowszymi foremkami są te wykonane z samego metalu, więc nie dajcie się zwieść na kolorowe foremki. Zbyt długo wam nie posłużą. 

Zatem zapraszam wspólnie do wzięcia udziału w moim wyzwaniu w ramach #otworzsieidzialaj, wystarczy tylko mieć konto na Instagramie, oznaczyć mój hasztag (powyżej), do tego dać fajny opis, który pasuje do obrazka, będzie mi miło jeśli napiszesz dlaczego chcesz brać w tym wyzwaniu udział lub czego chciałabyś/łeś nauczyć się za pomocą robienia flatlay...  no i w zasadzie tyle. Zapraszam do wspólnej zabawy która rusza jak co roku w pierwszy dzień adwentu, czyli 1 grudnia 2021 roku. 


Dobrego dnia!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kawa w ziarnach - BRASIL MOGIANA

WSZYSTKO o mocowaniu na gwint M42

Kolorystyka na zdjęciach