Jak rozwijać się kreatywnie kiedy nie ma się środków na start? #kreatywnyfotostartup 03/12

Kreatywny foto start up
#kreatywnyfotostartup
Jak rozwijać się kreatywnie kiedy nie ma się środków na start?
Każdy wtorek
Czas trwania: 12 foto kreatywnych tematów (90 dni)
Wpis: 03

W drugim kreatywnym wtorku 02 pisałam o tym dlaczego warto stawiać sobie małe a nie duże cele, także o tym kiedy nasze cele się gubią oraz o check listach (to do) które wprowadzają ład do naszego działania. W tym poście dowiesz się jak rozwijać się kreatywnie kiedy nie ma się środków na start. 

Temat wyczekiwany przez wiele z was także dlatego że zbliża nas coraz bardziej do kreatywnych tematów, które same zaczną się tworzyć w twojej głowie z końcem tego projektu.

Kiedy mamy stałą pracę lub inne źródło utrzymania nie zaprzątamy sobie głowy brakiem środków. Idziemy do księgarni, kupujemy książki w temacie kreatywności, czytamy i… nic z tego nie wdrażamy w nasze życie. Kreatywność to nie tylko podręcznikowa wiedza, ale głównie praktyka, nasze działanie. Kiedy nie mamy środków na start i nie możemy sobie pozwolić na bezstratne uszczuplanie naszego portfela zaczynamy bardziej myśleć. Myśleć kreatywnie, szukać rozwiązań które pozytywnie wpłyną na nasz rozwój i które staną się motorem napędowym do naszej przyszłej pracy.

Warto wtedy nie patrzeć na innych, tylko na siebie. Mieć w zanadrzu swoją spisaną check listę i skreślać na niej punkt po punkcie. Samo jej zrobienie już wyzwoli w tobie pokłady kreatywności :) a co dopiero uciecha z świetnie zrealizowanego zadania.

Jak więc się kreatywnie rozwijać, kiedy nie zapowiada się by nasz portfel szybko przybrał na wadze? 

Z pomocą przyjdzie internet, a jeśli jesteś typowym wzrokowcem i tak jak ja fotografem to także każda gazeta, która nawinie ci się pod rękę. Szukanie inspiracji do swoich celów jest grą wartą świeczki o ile robi się to z głową i stawia przed sobą małe cele. Na pewno masz w domu mnóstwo gazet typu beauty, glamour, viva lub twój styl itp.? Przeczytane – przejrzyj je pod kątem zdjęć. Robię tak od ponad roku i od tego czasu nie kupiłam ani jednego branżowego czasopisma o fotografii. Niesamowite, co nie? Mało tego niezależnie jaką dziedzinę fotografii obierzesz możesz mój sposób wykorzystać i sprawdzić u siebie. Niektóre fajne zdjęcia wycinam i wkładam do segragatora z napisem „pomysły na sesję”.

Jeśli jednak nadal upierasz się przy darmowych czasopismach sądzę że Pokochaj fotografię powinno ci wystarczyć. Kolejną porcją inspiracji są portale fotograficzne m.in. jak: Youpic.com, 500px; Flog.pl, Printerest, Stylowi.pl, oraz niezastąpiony Instagram.

Kolejnym kreatywnym rozwojem przy zerowym budżecie jest szukanie darmowych chętnych na zdjęcia, lub najzwyczajniej w świecie pytanie ludzi, wyjście do nich. Ja wykorzystuję w ten sposób czas podczas spacerów z córką. A czemu by nie?

Kiedy mówisz że nie rozwijasz się fotograficznie bo… masz dziecko, masz pracę po godzinach, oraz tysiące innych spraw to tak naprawdę na twoich barkach siedzi mnóstwo wymówek, tzw. wykrętaczy. Podobno kiedy „serce chce, znajdzie tysiąc sposobów, kiedy nie chce znajdzie tysiąc wymówek” (Arlen Price). 


Przede wszystkim musisz zapytać samą siebie – wchodzisz w to czy nie? Chcesz się rozwijać, czy gotowa jesteś na to poświęcenie? Tak poświęcenie – czyli stawienie czoła własnym słabościom, lękom i obawom, swojemu krytykowi. Tu nie chodzi o to czy masz ekstra sprzęt, umiejętności. To naprawdę sprawa drugorzędna. Jeśli uwolnimy swój umysł od dotychczasowych stereotypów to wreszcie zaczniemy myśleć naprawdę kreatywnie.

Jeśli jesteś ready to zapraszam cię niebawem do kolejnego posta którego tematem będzie „Rozwój osobisty a rozwój fotograficzny i wynikające z tego różnice”, który ukaże się w kolejny wtorek.

Komentarze

  1. W Internecie jest dużo inspiracji, więc naprawdę nie mażadnych wymówek, trochę czasu i da rady przezywciężyć problemy :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, jednak zauważyłam, że sporo ludzi nie umie wybrać tych wartościowych inspiracji z internetu. Dlatego ruszyłam z cyklem 12 tematów na kreatywność. Żeby ruszyć z miejsca, z tym co się ma (a ludzie najczęściej nie mają środków np. na swoje hobby) musi być spełnione kilka warunków by owa kreatywność mogła się rozwinąć. Wykrętacze i wymówki są najtrudniejsze do pokonania. Sama jestem zaskoczona, że mam ich tak dużo wokoło siebie. 12 własnych kreatywnych tematów to całość, która zebrana razem daje niesamowitego kopa do przodu by działać. Tematy są pisane z myślą o fotograficznym rozwoju, jednak każdy ma wokoło siebie w miarę podobne sytuacje, a proste rzeczy jak budowanie własnych celów, check list i innych sprawia że można to odnieść do wielu innych sytuacji. Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najkrótszej listy własnych wykrętaczy :)

      Usuń
  2. W dzisiejszych czasach, chyba da się obejśc kwestię finansów w tej kwestii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem, da się obejść, ale jest to trudniejsze, kiedy np. zaczyna się studia, jest się bez pracy i nie ma się własnych środków na to by ruszyć do przodu. Lub kiedy nagle straciło się pracę itp. To na pozór łatwa w obejściu w dzisiejszych czasach kwestia potrafi bardzo zniechęcić do jakichkolwiek kreatywnych działań. Dlatego tak ważne jest by nie zrażać się kiedy nie ma się własnych środków a dbać o swój kreatywny rozwój. To naprawdę zaprocentuje kiedyś.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Affinity photo - zmiana koloru ot tak!

Instagram i sekwencja slajdów

Zielony zafarb na zdjęciach